Adaptacja

Drodzy Rodzice,

       Proces adaptacji jest bardzo trudnym momentem zarówno dla Was jak i dla dziecka, rozpoczynającego swoją przygodę ze żłobkiem. Moment separacji  powinien być starannie przygotowany i przemyślany, tak by dziecko jak najłagodniej go przeszło i zaakceptowało nowe osoby opiekujące się nim w Waszym zastępstwie. Zarówno w dziecku, jak i w Was, pojawiają się silne emocje, które są zrozumiałe. Niestety nie istnieje magiczna formuła adaptacji, która sprawi, że one znikną. Każde dziecko przeżywa adaptację w sposób indywidualny, ma unikalną osobowość, jest częścią rodziny jedynej w swoim rodzaju. Tym co może mu pomóc to zrozumienie jego niepokojów, ale również uświadomienie i przepracowanie obaw i lęków jakie pojawiają się w Rodzicach.                                                                                                            Jest kilka czynników, które wywołują stres u dziecka, są to między innymi:  

  •   Separacja z rodzicem – dla niektórych dzieci po raz pierwszy w życiu.
  •   Obce osoby, które pojawiają się w otoczeniu dziecka i próbują nawiązać z nim   bliższą relację
  •   Nowe, nieznane miejsce.
  •   Duża liczba bodźców działających na dziecko, które mogą wywoływać stres, takie jak: większa liczba osób przebywających w tym samym pomieszczeniu co dziecko, wyższe natężenie dźwięków, nagromadzenie obiektów i przedmiotów otaczających dziecko, intensywniejsze natężenie barw.

       Nie wszystkie stresory jesteśmy w stanie wyeliminować, jednakże naszym zadaniem jest takie przeprowadzenie adaptacji, by w jak największym stopniu ułatwić dziecku wejście w nowe środowisko i nową sytuację życiową.                                                                                                Dlatego opierając się na modelach adaptacyjnych z innych krajów i bazując na naszych doświadczeniach opracowaliśmy:  

Adaptację w pięciu krokach

  1.   Spotkanie z rodzicami.                                                                                                                                           
  2.   Pierwsze dni – adaptacja z rodzicem.                                                                                                  
  3.   Pierwsza próba separacji z rodzicem.                                                                                                        
  4.   Stabilizacja.                                                                                                                                                                                    
  5.   Zakończenie adaptacji.                                                                                                                                                              

       Zapraszamy Państwa do kontaktu i rozmowy na temat Waszych potrzeb i wyobrażenia pobytu Waszego dziecka w żłobku, zwłaszcza w jego początkach. Wierzymy, że skuteczna i przyjazna adaptacja jest możliwa – chociaż proces ten, naturalnie, zawsze wiąże się z dużym stresem, zarówno u dorosłych jak i u dziecka. Wiemy, że są różne sytuacje życiowe i czasami decyzja o powierzeniu dziecka opiece w żłobku jest wymuszona okolicznościami i nagła, ale jeżeli tylko jest taka możliwość to spróbujcie zgłosić się do żłobka na 6-8 tygodni przed rozpoczęciem przez was pracy. Jest to czas potrzebny na przygotowanie się do adaptacji i spokojne przeprowadzenie jej, co może potrwać nawet 4 tygodnie. Wasz komfort psychiczny i brak presji czasu jest bardzo ważny, gdyż emocje rodzica udzielają się dziecku. 

         W pierwszym kroku adaptacji, podczas spotkania zostanie omówiony dokładny harmonogram adaptacji z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego dziecka, w ramach opracowanego modelu.

Mobirise
Adres

ul. Mazowiecka 60
30- 019 Kraków

Dane kontaktowe

telefon:
519 602 823 

e-mail: mazowiecka@zielonawyspa. edu.pl

Mobirise

AI Website Software