Aktualności

Konsultacje dla rodziców w październiku

# GrupaData Godzina
1 Jeżyki2022
2 Sówki2022
3Niedźwiadki2022
4 Wiewiórki2022

GRUPA NIEDŹWIADKI

"Kasztany"- dziecięca matematyka, trening przeliczania i grupowania przy użyciu zgromadzonych darów jesieni.

"Jesienny las Niedźwiadków"- praca plastyczna przy użyciu, pędzli, gąbek, paluszków, a także plasteliny. Podczas tworzenia drzew mieliśmy okazję na przypomnienie sobie o jesiennej palecie barw.

"Kolorowe warzywa"- zagadki dotykowe- prezentowanie warzyw, nazywanie oraz opisywanie ich wyglądu i cech charakterystycznych, czytanie globalne nazw.

GRUPA SÓWKI

Wizyta w bibiotece. Zwiedzanie, poznanie zasad funkcjonowania oraz zasobów biblioteki.Zabawy konstrukcyjne. Nasza wyobraźnia nie ma granic!

Spacer do pobliskiego warzywniaka. Rozpoznawanie i nazywanie warzyw, zakup ogórków do pochrupania😋

GRUPA JEŻYKI


Stwarzamy sytuacje sprzyjające aktywizowaniu myślenia - projektowanie przestrzenne 

Klasyfikujemy przedmioty i obiekty - segregujemy i określamy cechy wspólne oraz różnice 

Elastyczna współpraca w grupie wymaga wiele wysiłku, szczególnie gdy w grę wchodzą wielkie emocje

Czekanie to nie tylko trening cierpliwości ale również lekcja zaufania - czekam bo warto! 

Mierzymy się z wytworami naszej współpracy - tak wysoka wieża z klocków - budujemy świadomość siły pracy zespołowej 

GRUPA WIEWÓRKI

 "W spiżarni" - poznajemy smaki domowych przetworów - nie na to jak smaczny dżem lub ogórki.

A jeżeli mowa o spiżarni, rozwiązywaliśmy proste zadania tekstowe związane z aspektem cyfry 3.

 Poznajemy nazwy owoców i warzyw oraz nazywamy krzewy i drzewa, z których one pochodzą - czytanie globalne wyrazów.

Sprawdzając rabatkę grupową przy okazji udało nam się nazbierać jeden z darów jesieni - to orzechy :)

03.10 - 07.10.2022

03.10.2022

NIEDŹWIADKI
Temat kompleksowy: Kolory wokół nas

W tym tygodniu Niedźwiadki wybiorą się w podróż do świata barw. Nazywać będziemy kolory podstawowe oraz odkryjemy w jaki sposób tworzyć nowe odcienie. Wspólnie dokonamy podziału na kolory wesołe i smutne oraz spróbujemy dobrać do nich muzykę i zatańczyć. Rozejrzymy się wokół siebie zarówno w sali przedszkolnej, w ogrodzie, jak i w parku w poszukiwaniu barw. Będziemy trenować Dziecięcą Matematykę poprzez klasyfikację przedmiotów według jednej cechy- koloru, a także przeliczanie elementów. 

SÓWKI
Temat kompleksowy: Jesień w parku i w lesie.

Ten tydzień poświęcimy zmianom w przyrodzie, jakie zachodzą jesienią oraz darom, jakie daje nam o tej porze roku park i las. Wybierzemy się na jesienny spacer do pobliskiego parku, gdzie poszukamy oznak jesieni. Przyjżymy się drzewom tam rosnącym, nazwiemy je i sklasyfikujemy na liściaste i iglaste. Dowiemy się również, z którego drzewa pochodzą wybrane owoce. Przy tej okazji pozbieramy liście, z których zrobimy bukiety. Przypomnimy i utrwalimy sobie także zasady grzybobrania, dzieląc grzyby na jadalne i trujące. Będzie też dużo zabaw matematycznych z wykorzystaniem darów jesieni.

JEŻYKI
Temat kompleksowy: Jesień otula Jeże kolorowymi barwami i dźwiękami lasu

Przed Jeżykami czas przyrodniczych odkryć. Zajmiemy się ozdabianiem naszej sali. Na ścianach powiesimy imienne obrazki jeżyków. Będą nas przypominać. Każdy Jeżyk stworzy swój mały jesienny ekosystem w słoiku. Będziemy tańczyć z wężem i naśladować odgłosy i ruchy natury. Przed nami także codzienna gimnastyka buzi i języka.

WIEWIÓRKI
 Temat kompleksowy: Jesień w sadzie

Znając już nazwy warzyw i owoców oraz nazwy miejsc w których rosną, skupiamy się w tym tygodniu na ich właściwościach zdrowotnych. Jak wiadomo są one pełne witamin, więc w tym tygodniu planujemy wybrać się do pobliskiego sklepu i wspólnie przygotować z nich smaczne drugie śniadanie. Będziemy doskonalić umiejętność reakcji na sygnał w słowny w zabawie "owoce do koszyków". Do opracowania w środę czeka na nas nowy wzór literopodobny, a w kolejnych dniach nauka wiersza autorstwa D. Kossakowskiej pt. "Owoce".

GRUPA NIEDŹWIADKI

"Sprzątanie świata 2022"- dbamy o naszą planetę- wszystkie śmieci są nasze! 

"Dzień Przedszkolaka"- 20 września obchodziliśmy nasze święto, bawiliśmy się, tańczyliśmy, to był super dzień!

"Matematyczna stonoga"- tworząc nową dekorację do naszej sali trenowaliśmy liczenie.

"Liście z naszego ogrodu"- porównywaliśmy wielkości, kształty i barwy liści znalezionych w ogrodzie przedszkolnym.

GRUPA SÓWKI

Zabawy, gry, tańce z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Działo się!


Owoce to witaminy! Zrobiliśmy więc sałatkę owocową rozpoznając i utrwalając sobie przy tym nazwy owoców. Sałatka była pyyyszna😋

 Akcja "Sprzątanie świata" - przypomnienie i utrwalenie zasad segregacji śmieci.

GRUPA JEŻYKI

Świętowanie Dnia Przedszkolaka - malowanie twarzy

Nasze pierwsze zajęcia z rytmiki!

Odbijanie listków w farbie


Zabawy animacyjne z chustą

GRUPA WIEWÓRKI

Praca plastyczno-sensoryczna "Jesienne listki"- łaczymy trening rączek z tworzeniem pięknych prac


Drzewa liściaste i poznawanie ich nazw - poznajemy literki i staramy się ułożyć je w wyrazy

Dzień przedszkolaka - nasze małe prezenty: medale i dyplomy

Wspólnymi siłami super działamy! Trenujemy chwyt pisarski podczas kolorowania i układamy wspólnie nasze części w wielki obraz!

19-30.09.2022

19.09.2022

NIEDŹWIADKI 
Temat kompleksowy: Jesień w parku, lesie i w sadzie

W tym tygodniu Niedźwiadki tropić będą jesień. Zastanowimy się i powiemy, po czym można stwierdzić, że jesień jest tuż tuż. Obserwować będziemy różne drzewa i dokonamy podziału na drzewa liściaste oraz iglaste.
Rozmawiać będziemy o skarbach jakie można znaleźć w sadzie oraz w warzywnych ogrodach. Poznane nazwy będziemy czytać globalnie, a także podzielimy je na sylaby. Stworzymy w naszej sali stragan owocowo- jarzynowy oraz kącik przyrodniczy. Doskonalić będziemy umiejętności matematyczne poprzez przeliczanie materiałów.

SÓWKI
Temat kompleksowy: Jesień w sadzie i ogrodzie

Dary Pani Jesieni z sadu i ogrodu oraz zmiany jakie jesień ze sobą niesie, to nasz temat na najbliższe dwa tygodnie. Na początek porozpoznajemy owoce za pomocą naszych zmysłów, będziemy je dotykać, wąchać i smakować. Przy tej okazji dokonamy też ich klasyfikacji. Zjemy sałatkę owocową, którą sami przygotujemy, bo przecież owoce to witaminy! Z sadu wybierzemy się na wirtualny spacer do ogrodu, w którym poznamy bogactwo warzyw. Utrwalimy sobie ich nazwy i wykonamy z nich kukiełki, aby pobawić się w teatr. Poznamy też tajniki robienia przetworów na zimę. Wybierzemy się oczywiście na spacer do pobliskiego sklepu, aby pooglądać półki z warzywami i owocami, porozpoznawać je i ponazywać.

JEŻYKI
Temat kompleksowy: Ja, tylko ja, ja sam – trening samodzielności

Jeżyki szykują wszystkie siły by świętować swój pierwszy dzień przedszkolaka. Będzie zabawa ruchowo-taneczna i nasze pierwsze zawody. Dziecięca grywalizacja pobudzi w nas emocje. Będziemy kształtować koleżeńskie postawy. Cały tydzień będziemy pracować manualnie, doświadczać sensorycznie i wzmacniać samodzielność. Poznamy również nasze grupowe zwierzątko.

26-30.09

WIEWIÓRKI
Temat kompleksowy: Jesień w ogrodzie

Zostajemy w tematyce jesiennej. Tym razem zobaczymy co rośnie w ogródku -poćwiczymy czytanie globalne owoców i warzyw. Nie zabraknie wyjść do ogrodu, sprawdzimy co na naszej rabatce. Wykonamy pracę plastyczną pt. "W spiżarni".

GRUPA NIEDŹWIADKI

"Przechodzę bezpiecznie przez jezdnię"- wycieczka na pobliskie przejście dla pieszych, obserwacja ruchu ulicznego.

"Znaki drogowe"- szukanie i opisywanie znaków drogowych w okolicy przedszkola.

"Sygnalizator świetlny"- praca plastyczna przy użyciu figur geometrycznych, postępowanie wg instrukcji.

Utrwalanie przepisów drogowych podczas swobodnej zabawy w sali.

GRUPA WIEWÓRKI

"Na skrzyżowaniu" - spacer Wiewiórek na pobliskie skrzyżowanie, obserwacja ruchu ulicznego pieszych, pojazdów drogowych.


Dzieci kolejny raz zapoznaly się z zasadami biezpiecznego poruszania się po drogach oraz kształcily umiejętność przechodzenia na drugą stronę jezdni.

Wykonujemy pracę plastyczną pt. "Kolorowe znaki"

GRUPA SÓWKI

Wyrabiamy masę solną, z której uformujemy różnego rodzaju pieczywo i je "wypieczemy". To świetna zabawa!

Zabawa ruchowa z wykorzystaniem gazet! Rwiemy, rzucamy, zbieramy-rozładowujemy emocje.

Wizyta w pobliskim sklepie. Oglądanie i nazywanie różnego rodzaju pieczywa.

Piramida zdrowia- klasyfikowanie produktów spożywczych i umieszczanie ich na właściwym poziomie piramidy.

GRUPA JEŻYKI


 Samodzielność to pewność siebie w sytuacjach społecznych dlatego zwalniamy przed startem by się dobrze przygotować do maratonu. Metodą małych kroków i treningów samodzielności budujemy grupę gotową do efektywniejszej wspólnej pracy. Metoda przeniesienia emocji i nadanie "pluszowej duszy" wprowadza możliwość modelowania działania dzieci - Miś Zdziś i miś Henio to mieszkańcy naszej służbowej pary skarpetek. 

 Wyzwanie trudniejsze wprowadzamy po kolejnych małych sukcesach akcentując, że nie wszystkiego możemy nauczyć się od razu. Pozytywne wzmocnienia to nie ulotne balony z helem ale autentyczne dla dzieci szczere oceny motywujące.

Dla Jeżyków to czas pierwszych zadań samodzielnych w towarzystwie rówieśników - zadania skrojone na miarę możliwości bowiem najlepszą nagrodą jest poczucie wewnętrznego sukcesu.

Nawet nie wiemy a już współpracujemy - w oparciu o metodę projektową działamy realizując zadania wspólne, podzielone na aktywność samodzielną i podziwiając efekt końcowy. Budujemy świadomość wspólnego dzieła. Cytując jednego z Jeżyków "Wyszła nam cała Polska".

GRUPA NIEDŹWIADKI

"Imiona"- rozpoznawanie oraz wskazywanie swoich imion- czytanie globalne. Tworzenie dekoracji do sali Niedźwiadków."Nasze zasady"- wspólne tworzenie i omawianie "kodeksu zasad".

"Niedźwiadek"- praca plastyczna przy użyciu farb, postępowanie według instrukcji.

GRUPA SÓWKI


Zabawy ruchowe w kole na świeżym powietrzu.Spacer na pobliskie skrzyżowanie. Przejście na drugą stronę ulicy - praktyczne zastosowanie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

GRUPA WIEWÓRKI

 Tydzień sensoryczny - razem ćwiczyliśmy zmysł dotyku, węchu i wzroku tworząc ciecz nienewtonowską...

 ...i odgadując różne zapachy.

"Wiewiórkowe zasady" - omówiliśmy wspólnie zasady grupy, rozmawialiśmy o tym czym jest obietnica. Na znak respektowania zasad odbilismy swój palec.

"Gdzie mieszkają zabawki?" - poznaliśmy kąciki tematyczne w sali i poćwiczyliśmy czytanie globalne dopasowując nazwy zabawek.

GRUPA JEŻYKI

W tym tygodniu Jeżyki poznawały się wzajemnie. Mówimy głośno i często nasze imiona. Wybraliśmy nasze znaczki i poznaliśmy wszystkie zakamarki naszej sali.  Poznajemy lepiej nasze ciała w czasie gimnastyki przy muzyce.

 Trenujemy również nasze dłonie by pomogły nam być bardziej samodzielne.

Wyruszamy na pierwsze wędrówki do ogrodu.

Mobirise
Adres

ul. Judyma 16
30- 436 Kraków

Dane kontaktowe

telefon:
511 710 773 

e-mail: sekretariat@zielonawyspa.edu.pl

Mobirise