Aktualności

Konsultacje dla rodziców w styczniu

# GrupaData Godzina
1 Jeżyki27.01.202315:30
2 Sówki24.01.202316:00
3Niedźwiadki25.01.202316:00
4 Wiewiórki16.01.202315:00

30.01-03.02.2023

NIEDŹWIADKI
Kosmos

W najbliższym czasie Niedźwiadki skonstruują prawdziwa rakietę kosmiczną i wyruszą nią w pozaziemską podróż. Będziemy krążyć po orbitach i przyglądać się planetom. Poznamy ich nazwy oraz kolejność w jakiej się poruszają. Zapoznamy się z pojęciami "Ziemia", "Słońce", "Księżyc". Obejrzymy film edukacyjny pt. "Czym jest kosmos?", a także wykonamy swój własny kosmos w słoiku!

SÓWKI
Zabawy na śniegu

W najbliższym czasie będziemy rozmawiać o zimie i korzystać z jej uroków. Na początek posłuchamy "Bajki o poszukiwaniach zimy", porozmawiamy o jej treści, spróbujemy stworzyć swoje zakończenie tej bajki oraz na jej podstawie ułożyć opowieść ruchową. Oczywiście wybierzemy się na spacer, aby poobserwować zimowy krajobraz w naszej okolicy. Nie zabraknie także zabaw na śniegu, jeżeli Pani Zima na to pozwoli, będzie lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami do celu, zostawianie śladów na śniegu, a także ich szukanie i rozpoznawanie. Przy tej okazji przypomnimy i utrwalimy sobie zasady bezpiecznych zabaw zimą oraz dobierania stroju stosownie do warunków atmosferycznych. Dowiemy się też, gdzie mieszkają Eskimosi oraz jakie zwierzęta żyją na Grenlandii. Będzie dużo zabaw plastycznych związanych z panującą porą roku oraz ćwiczeń rozwijających nasze zdolności matematyczne. Nie zapomnimy naturalnie o przygotowaniach do nauki pisania i czytania.

WIEWIÓRKI
Karnawał

W naszym przedszkolu karnawałowe bale już zaplanowane, a żeby jak najlepiej się do nich przygotować wiewiórki poznają jak wygląda ten zwyczaj w innych krajach. Zaprojektujemy piękne, ozdobne maski i poćwiczymy taneczne kroki z różnymi rekwizytami. Ustalimy czego nie może zabraknąć na balu poprzez wspólną burzę mózgów. Z zakresu umiejętności matematycznych przechodzimy do porównywania liczebności zbiorów. W naszej sali coraz więcej różnych podpisów, w tym imiona dzieci - po każdym poznaniu nowej literki będziemy szukać czy mamy ją w swoim imieniu... ciekawe jaka literka czeka na nas tym razem?

JEŻYKI
 Karnawał 

W następnym tygodniu będziemy słuchać opowiadania ,,Bal lalek''. Będziemy uczyć się liczenia do 2, zachęcać do pojedynczego wypowiadania się i słuchania innych. Zrobimy pracę plastyczną ,,Kolorowe balony", dzięki którym będziemy kształtować umiejętność prawidłowego nabierania pędzlem, rozwijać wyobraźnię dziecka i uwrażliwiać dzieci na barwę. Poznamy pojęcia ,,wolno- szybko'' poprzez zabawę. Będziemy kształtować umiejętności odpowiedniej reakcji na tempo w muzyce i rozwijać słuch muzyczny. Wykonamy prace plastyczne ,,Maski karnawałowe''. Będziemy podejmować próby samodzielnego wybierania materiałów, elementów dekoracyjnych do wykonania tej pracy. Tydzień zakończymy balem karnawałowym, na którym będziemy wyzwalać radość ze wspólnej zabawy i wdrażać dzieci do właściwego zachowywania się podczas uroczystości przedszkolnych.

GRUPA NIEDŹWIADKI

"Babciu, Dziadku!"- praca plastyczna, tworzenie grupowej laurki dla kochanych Babć i Dziadków.

"Zgadnij co"- podczas odwiedzin dziadków wyostrzyliśmy nasze zmysły, przede wszystkim zmysł dotyku, wzroku i słuchu poprzez rozwiązywanie różnorodnych zagadek. Były kalambury, zagadki słowne oraz dotykowe.

"Baloniku nasz malutki"- tańce w parach z balkonami w rytm muzyki.

"Do przodu prawą rękę daj..."- doskonalenie orientacji w schemacie ciała poprzez zabawy przy muzyce.

GRUPA SÓWKI

W wolnym czasie ćwiczymy chwyt pisarski oraz rozwijamy naszą wyobraźnię.


 Zajęcia MDS przygotowujące do nauki pisania i czytania.

"Maski karnawałowe" -ozdabiane według swojego pomysłu. Rozwijamy motorykę małą oraz kreatywność.

GRUPA WIEWÓRKI

"Łowcy literek" - doskonalimy umiejętność rozpoznawania liter drukowanych, tym razem grupujemy te, które już poznaliśmy w ramach zajęć MDS.


 Samogłoskę "A", każda wiewiórka już zna! :)

Chociaż coraz lepiej rozróżniamy prawą i lewą stronę, to czasem ciężko określić strony gdy siedzimy na przeciwko... Tym razem układamy odpowiednio klocki na naszych matematycznych dywanikach.

 Wspólne wycieczki to wspólne wspomnienia - spektakl "Tygrysek Pietrek", piękne kukiełki, lalki i aktorzy pozostaną długo w naszej pamięci.

GRUPA JEŻYKI

Zajęcia "Zima wkoło"

Zajęcia z języka angielskiego.

Rytmika.

Zajęcia logopedyczne.

Praca plastyczna "Pan bałwan"

23-27.01.2023

NIEDŹWIADKI 
Karnawał

Ten tydzień wypełni nam taniec, muzyka i zabawa, ponieważ będziemy świętować Karnawał! Przyjrzymy się temu, jak wyglądały bale dawniej, a jak wyglądają dziś. Wysłuchamy bajki o Kopciuszku i ocenimy postępowanie jej bohaterów. Przygotowując się do naszego balu ozdobimy salę oraz zaprojektujemy i wykonamy maski karnawałowe. A później... niech żyje bal!

SÓWKI
Karnawał

Ten tydzień będzie pełen zabaw i atrakcji. Na początek porozmawiamy o tym, czym jest karnawał oraz jak wyglądały bale kiedyś, a jak wyglądają dziś. Każdy opowie za kogo będzie przebrany na balu oraz zaprojektuje i wykona swoją maskę karnawałową. Ozdobimy oczywiście naszą sale ćwicząc przy tej okazji kodowanie według koloru i przedmiotu. Bal będzie okazją do integracji i kształtowania umiejętności czerpania radości ze wspólnej zabawy. A to jeszcze nie wszystko, ponieważ w tym tygodniu czeka nas również wycieczka do teatru. Zabawa zabawą, ale nie zapomnimy oczywiście o ćwiczeniach przygotowujących do nauki pisania i czytania oraz tych rozwijających nasze kompetencje matematyczne. Ach, co to będzie za tydzień!

WIEWIÓRKI
Karnawał

W następnym tygodniu w grupie odbędzie się bal karnawałowy. Wszystkie Wiewiórki czekają na niego z niecierpliwością, bo jest to czas przepełniony muzyką i świetną zabawą. Przygotowanie kolorowych strojów oraz fantastycznych masek jest nieodłączną częścią danej atrakcji. Właśnie to będziemy robić w następnym tygodniu.

JEŻYKI
Zabawy na śniegu

W następnym tygodniu będziemy pracować z obrazkiem ,,Zima wokoło'', utrwalać znajomość nazw pór roku. Będziemy opowiadać co znajduje się na obrazku. Zaznajomimy się z wyliczanką ,,Zabawa z bałwankiem'' Doroty Kossakowskiej. Zapoznamy się z bezpiecznymi miejscami do zabaw. Będziemy wdrażać dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Będziemy wykonywać pracę plastyczną ,,Bałwan'', dzięki której dzieci poznają figurę przestrzenną- kulę. Dzięki tej pracy plastycznej rozwiniemy sprawność manualną oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

GRUPA NIEDŹWIADKI

"Wyrazy, sylaby, głoski..."- doskonalimy percepcję wzrokową i słuchową poprzez graficzne analizowanie słów.

"Karnawałowe bałwanki"- na zajęciach z języka angielskiego szukaliśmy kolorowych czapek bałwanów powtarzając przy tym nazwy kolorów oczywiście wszystko po angielsku.

"Grzybobranie"- doskonalimy umiejętności matematyczne, logiczne myślenie, spostrzegawczość oraz rozwijamy "zdrową rywalizację".

GRUPA SÓWKI

Ćwiczenia grafomotoryczne na dużym formacie.

 By narysować autoportret trzeba się dobrze sobie przyjrzeć...

 Wyścig rodzin - zabawa ruchowa ćwicząca szybkość reakcji na sygnał.

Zabawa ruchowa ćwicząca pracę zespołową,skupienie uwagi oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

GRUPA WIEWÓRKI

Matematyka "rodzinna" w grupie Wiewiórek: kodowanie na macie...


... układanie mozaiki geometrycznej...

...oraz rytmów.

Bajka o pomocnej rodzinie "Rzepka" - autorska inscenizacja od Wiewiórek.

GRUPA JEŻYKI

Przygotowujemy prezent dla babci i dziadka. 

Niespodzianka dla babci i dziadka. Kolorowanie serduszek.

Zajęcia z języka angielskiego.

Zajęcia logopedyczne. 

16-20.01.2023

NIEDŹWIADKI 
 Dzień Babci i Dziadka

 W tym tygodniu nadal pozostaniemy w kręgu tematów dotyczących rodziny. Będziemy przygotowywać się do wyjątkowego święta. Porozmawiamy o naszych kochanych babciach i dziadkach oraz stworzymy dla nich kilka niespodzianek. Przy tej okazji dowiemy się co odmierza czas i zwrócimy uwagę na jego upływ.

SÓWKI
Moja rodzina

Najbliższy czas poświęcimy temu co w naszym życiu najważniejsze, a mianowicie naszej rodzinie. Każdy opowie o swojej, przedstawi jej członków, ich imiona oraz spróbuje umieścić ukochane osoby na odpowiednim miejscu drzewa genealogicznego. Szczególną uwagę poświęcimy naszym Babciom i Dziadkom, którzy w styczniu obchodzą swoje święto. Przy tej okazji porozmawiamy o tym, w jaki sposób możemy pomagać starszym osobom. Burza mózgów pozwoli nam zrozumieć czym jest czas. Dowiemy się także, jak dawniej go odmierzano i do czego dziś służą nam zegarki i kalendarze. Będzie też oczywiście dużo zabaw matematycznych, ruchowych oraz ćwiczeń przygotowujących do nauki pisania i czytania.

JEŻYKI
 Dzień Babci i Dziadka

W tym tygodniu będziemy słuchać opowiadania ,,Sen babci Ali''. Porozmawiamy na temat opowiadania. Przez poznanie piosenki ,,Moja babcia i mój dziadek'' będziemy rozwijać słuch muzyczny i poczucie rytmu u dzieci. Wcielimy się w rolę aktorów. Będziemy śpiewać piosenki, tańczyć oraz mówić wierszyki w celu utrwalenia języka literackiego i ćwiczenia pamięci u dzieci. Będziemy obchodzić święto babci i dziadka. Z tej okazji odbędzie się uroczystość dla wzmocnienia więzi między dziadkami a wnuczkami.

WIEWIÓRKI
Moja rodzina cz. II

W tym tygodniu skupimy się szczególnie na naszych kochanych dziadkach i babciach - pilnie uczymy się piosenek i przygotowujemy prezenty i aktywności na wspólne zajęcia otwarte. Pobawimy się w zabawy znane przez naszych rodziców i dziadków - moja Ulijanko, stary niedźwiedź mocno śpi i inne. Porozmawiamy o tym czym dla nas jest rodzina i będziemy konstruować z klocków nasze domy. Poznamy kolejną literkę - ważną samogłoskę.

GRUPA NIEDŹWIADKI

"Geometryczne domy"- praca plastyczna, dzieci stworzyły domy z figur geometrycznych. Każdy z domów wygląda inaczej a wszystkie tworzą "Niedźwiadkowe osiedle".
"Członkowie rodziny"- czytanie globalne metodą G. Domana. Zabawy z literami, zestawianie pisma drukowanego z literami pisanymi.

Budowanie domów i osiedli z klocków różnego rodzaju- praca w małych zespołach.


"Moja rodzina"- zabawa matematyczna, nazywanie członków rodziny i określanie ich ilości na palcach, patyczkach oraz na liczydle.

GRUPA SÓWKI

Magiczna kostka - sprawdzian z MDS-ów, czyli utrwalamy poznane wzory literopodobne

'Happy and sad' - bałwankowe wesołe zajęcia języka angielskiego.

Tworzymy własne zegarki...

... i trenujemy odczytywanie godzin. 

GRUPA JEŻYKI

Poznajemy pojęcie "moja rodzina".

  Zajęcia logopedyczne.

Opowiadanie bajki "Czerwony Kapturek" przez dzieci, kolorowanie obrazka.

Zajęcia "Mój dom".

GRUPA WIEWÓRKI

 Globalne czytanie, członków rodziny poznawanie :)

 Dzień Babci i Dziadka tuż, tuż... Wiewiórki z wyprzedzeniem tworzą prezenty dla swoich bliskich.

 W świecie literek... Szukamy liter, które znajdują się w naszym imieniu...

 ...poznajemy ich kształty, nazywamy je i przygotowujemy ręce do pisania poprzez ćwiczenia z plasteliną.

27.12 - 30.12.2022

27.12.2022

NIEDŹWIADKI
Temat kompleksowy: Świąteczny czas

W tym tygodniu Niedźwiadki będą ogarnięte magią świąt. Wymienimy się świątecznymi doświadczeniami. Przedszkolaki opowiadać będą o tradycjach, które są kultywowane w ich domach oraz najbliższym otoczeniu. Wspólnie będziemy śpiewać kolędy i świąteczne piosenki.

SÓWKI
Temat kompleksowy: Święta tuż, tuż...

Najbliższy czas spędzimy przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia oraz do powitania Nowego 2023 Roku. Porozmawiamy na temat symboliki świąt, zwyczajów i tradycji świątecznych i noworocznych, wykorzystując do tego ilustracje, plansze oraz własne doświadczenia. Każdy opowie, jak wyglądają przygotowania do świąt oraz same święta w jego domu. Będziemy kolędować, muzykować, posłuchamy świątecznych opowiadań oraz nauczymy się formułować życzenia kierując je do konkretnej osoby. Będzie to czas pełen radości i świątecznych zabaw. Nie możemy się doczekać!

WIEWIÓRKI
Temat kompleksowy: Nadchodzi Nowy Rok!

A gdy wrócimy do przedszkola po Świętach Bożego Narodzenia, wiewiórki będą szykować się na nadejście Nowego Roku! Zgodnie z myślą Dziecięcej matematyki będziemy skupiać się na pomiarze czasu - wykonamy pierścienie związane z przemiennością dnia i nocy, przypomnimy j utrwalimy nazwy dni tygodnia i miesięcy na podstawie wiersza B.Borowik pt. "Mija czas" i "Miesiące". Przypomnimy sobie atrybuty każdej pory roku. Przed nami także zabawa ruchowa „Mały zegar-duży zegar”. Przygotujemy się do powitania nowego roku tworząc kolorową pracę plastyczną, postaramy się ustalić za ile miesięcy każda wiewiórka ma urodziny trenując pojęcia czasowe i przeliczanie.

JEŻYKI
 Temat kompleksowy: Co przynosi zima

Ten tydzień poświęcimy na poznanie pory roku zima. Utrwalimy zrozumienie czym różni zima od jesieni i innych pór roku. Będziemy rozmawiać o tym, jakie zjawiska mają miejsce zimą, jak się ubieramy zimą, co robimy zimą. Będziemy  ćwiczyć wiersz "Śnieżek pada" oraz bawić się w różne zabawy: "Płatki śniegu", "Budujemy dom dla pani Zimy", "Śnieżynki" ...

GRUPA NIEDŹWIADKI

Zabawy z ciastoliną- dzieci ugniatały ją, wałkowały, robiły kulki i inne cuda, które przyczyniają się do trenowania małej motoryki.

Niedźwiadki po raz pierwszy uczestniczyły w otwartych zajęciach, w których udział brali rodzice. Były wspólne śpiewy, praca w parach oraz grupowa rytmiczna girlanda.

Dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w kiermaszu świątecznym, gdzie mogły kupić piękne ozdoby w stylu eko.

GRUPA SÓWKI

Nasza choinka z pokolorowanych wcześniej mniejszych choineczek- nad odpowiednim ułożeniem poszczególnych elementów trochę główkowaliśmy☺


 Rozwiązywanie rebusów i dopasowywanie nazw do 12 potraw wigilijnych.

Praca nad zimowym krajobrazem- efekty można podziwiać w szatni.

GRUPA WIEWÓRKI

 Korzystając z elementów lekcji ciszy M.Montessori zrealizowaliśmy nasze zadanie adwentowe. Zapaliliśmy świąteczną świeczkę i przekazywaliśmy ją sobie przy pomocy lampionu. Świetne zadanie by polepszyć koordynację oko-ręka i umiejętność pracy w skupieniu.

Malowanki na śniegu trafiły w nasze gusta, a i na naszym placu zabaw jest sporo miejsca do kolorowania. Oprócz śniegu barwilismy też lód.

 Zainspirowaliśmy się działalnością grupy Sówek - nasz wzór tworzyliśmy przy użyciu kolorowej wody i kreśląc go w śniegu przy użyciu drucika kreatywnego.

 "Korona zimy" - nasz kolejny wzór literopodobny. Aby łatwiej utrwalić tekst piosenki, tworzymy przy użyciu dzwoneczków "wiewiórkową orkiestrę".

GRUPA JEŻYKI

Gra "Dzień i noc".

Zajęcia konstrukcyjne.

Zajęcia z języka angielskiego.

Zabawy w ogrodzie.

Mobirise
Adres

ul. Judyma 16
30- 436 Kraków

Dane kontaktowe

telefon:
511 710 773 

e-mail: sekretariat@zielonawyspa.edu.pl

Mobirise